Uzņēmējiem iespēja piesaistīt līdz 25 tūkstošiem eiro jaunu produktu attīstībai
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) piedāvā iespēju Latvijas komersantiem sadarbībā ar pētniecības organizācijām izstrādāt jaunus produktus un tehnoloģijas kā arī ieviest dažādas inovācijas. Ar programmas “Inovāciju vaučers” atbalstu uzņēmēji jau līdz šim izstrādājuši jaunus pārtikas produktus, kuri tiek testēti ar mākslīgo kuņģi, mobilo ierīci smaržu ierakstīšanai, transportlīdzekļu pārvietošanās monitoringa sistēmu un daudzus citus produktus vai pakalpojumus.
“Lai celtu ekonomikas konkurētspēju, nepieciešami ieguldījumi pētniecībā un attīstībā. Inovāciju vaučeru programma nodrošina iespēju piesaistīt ES fondu līdzfinansējumu dažādām ar inovāciju attīstību un pētniecību saistītām aktivitātēm. Inovāciju vaučeru atbalsts ir nodrošinājis uzņēmējiem iespēju izmantot pētniecisko organizāciju zinātnisko kapacitāti jaunu produktu izstrādei. Iepriekšējā plānošanas periodā ar šīs programmas atbalstu tika īstenoti 323 projekti par 4,85 miljoniem eiro,” stāsta LIAA direktors Raivis Bremšmits.
Vaučeru atbalsts paredzēts sīkajiem (mikro), mazajiem un vidējiem komersantiem. Vaučers ir kā garantijas vēstule pakalpojuma sniedzējam par konkrētā produkta izstrādes daļas apmaksu un daudzas pētniecības organizācijas ir atvērtas sadarbībai šīs programmas ietvaros.
Jaunajā programmā atbalstam pieteikušies jau 16 uzņēmumi, tostarp tādi, kas atbalstu veiksmīgi izmantojuši iepriekšējā periodā. Starp tiem ir uzņēmums “PeltMan” ar ieceri izveidot iekārtas prototipu kaņepju betona ražošanai. Savukārt uzņēmums “VOZOROM ” veiks tehniski ekonomisko priekšizpēti transportlīdzekļu radīto CO2 izmešu automātiskā aprēķina iespējām. Uzņēmums “InPass” plāno izmantot finansējumu augsti kvalificētu darbinieku piesaistei, lai izstrādātu jaunu elektronisko iespiedplašu prototipu un programmatūru. Tie ir tikai daži piemēri no pieteiktajiem projektiem, kuru īstenošana uzsākta šovasar.
Inovāciju vaučeru programma paredz četrus atbalsta veidus – iepazīšanās, klasiskais, dizaina vaučers un augsti kvalificētu darbinieku piesaiste – un ar to palīdzību iespējams saņemt atbalstu šādām atbalstāmajām darbībām: tehniski ekonomiskā priekšizpēte; rūpnieciskie pētījumi; eksperimentāla izstrāde; produkta rūpnieciskā dizaina izstrāde; rūpnieciskā īpašuma tiesību nostiprināšana; jauna produkta vai tehnoloģijas sertificēšanas un testēšanas pakalpojumi; augsti kvalificētu darbinieku piesaiste; dizainera pakalpojums.
Atkarībā no izvēlētā vaučeru veida iespējams piesaistīt finansējumu līdz 25 tūkstošiem eiro ar atbalsta intensitāti no 45 līdz 100 procentiem. Komersantam sedzot tikai PVN daļu, bez līdzfinansējuma iespējams saņemt Iepazīšanās vaučeru līdz 5 tūkstošiem eiro, kurus saskaņā ar programmas noteikumiem var izmantot tehniski ekonomiskajai priekšizpētei, rūpnieciskajiem pētījumiem, eksperimentālajai vai produkta rūpnieciskā dizaina izstrāde.
Klasiskajā vaučerā pieejamas vairākas atbalstāmās darbības ar atbalsta intensitāti līdz 85 procentiem. Savukārt ar 45 procentu atbalsta intensitāti var piesaistīt kvalificētus darbiniekus. Kopējais atbalsta apmērs vienam produktam ir 25 tūkstoši eiro.
Kopējais pieejamais programmas finansējums ir 5,43 miljoni eiro un pieteikšanās ir atvērta līdz 2027. gada 30. aprīlim, vai brīdim, kamēr tiek izsmelts pieejamais finansējums.
Iepriekšējā plānošanas periodā šajā programmā atbalsta aktivitātes īstenotas tādās jomās kā tehniski ekonomiskā priekšizpēte – 36 projekti, rūpnieciskie pētījumi – 110 eksperimentālā izstrāde – 146, produkta rūpnieciskā dizaina izstrāde – 24, sertificēšana un testēšana – 12, rūpnieciskā īpašuma tiesību nostiprināšana – 16, dizainera pakalpojums – 10, augsti kvalificētu darbinieku piesaiste – 14.
Plašāk informācija par programmu pieejama šeit: https://business.gov.lv
Atbalsta programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.