Projektā “BioPhoT” jaunu tehnoloģiju radīšanai būs pieejami 12,8 miljoni eiro
Valsts pētījumu programmas “Inovāciju fonds – Ilgtermiņa pētījumu programma” projektā “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” jeb “BioPhoT” zinātniekiem jaunu tehnoloģiju radīšanai līdz 2026. gada beigām būs pieejami 12,8 miljoni eiro valsts finansējuma.
Valsts pētījumu programmas “Inovāciju fonds – Ilgtermiņa pētījumu programma” mērķis ir veicināt biomedicīnas, fotonikas un viedo materiālu zinātņu un komercsektora sadarbību un tehnoloģiju attīstīšanu.
“Ir būtiski veidot un attīstīt mērķtiecīgus atbalsta mehānismus, kas sekmē inovatīvu tehnoloģiju izstrādi. Biomedicīnas un fotonikas nozares izceļas ar ievērojamu eksporta potenciālu, kura pamatā ir inovācijas un jaunu, konkurētspējīgu produktu radīšana. Ar finansiālu atbalstu šo nozaru idejas var pārtapt tirgū pieprasītos un augstas pievienotās vērtības produktos,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Ministrs piebilst, ka ilgtermiņā šāda pieeja stiprinās Latvijas konkurētspēju globālajos tirgos, vienlaikus veicinot biomedicīnas un fotonikas nozaru attīstību un inovāciju spēju.
Atbalsts t.s. nāves ielejas pārvarēšanai
Platforma “BioPhoT” veicinās biomedicīnas un fotonikas tehnoloģiju zinātņu un komercsektora sadarbību un tehnoloģiju attīstīšanu. Tās stratēģiskā pieeja ir identificēt pētījumus ar zemu tehnoloģiskās sagatavotības līmeni (technology readiness level jeb TRL), taču ar augstu komercializācijas potenciālu. Finansējums veicinās šo ideju attīstība un ilgtermiņā veidotas konkurētspējīgas, tirgū pieprasītas tehnoloģijas un produkti, kas balstīti uz zinātniskajiem pētījumiem biomedicīnas un fotonikas jomā.
“Šī pieeja ļaus mazināt plaisu starp zinātni un komercsektoru, uzlabojot iespēju izgudrojumiem pārvarēt t.s. nāves ieleju to attīstības ceļā,” skaidro projekta vadītājs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktora vietnieks Osvalds Pugovičs.
Viņa skatījumā šādas platformas izveide ir būtisks solis Latvijas tehnoloģisko inovāciju izcilības veicināšanā un konkurētspējas palielināšanā globālā tirgū, kā arī kalpos par pamatu nākotnes inovāciju attīstībai.
Radīs 35 tehnoloģijas
Programmas darbība paredzēta līdz 2032. gadam. Atbalsts zinātnieku iniciatīvām un reakcijām uz komercsektora identificētām zinātņietilpīgām problēmām plānots trijos posmos. Pirmajā posmā līdz 2026. gada 30. novembrim inovāciju projektu īstenošanai pieejami vairāk nekā 12 miljoni eiro. Teju pieci miljoni eiro tiks atvēlēti zinātnieku inovāciju prasmju pilnveidošanai, t.sk. mācībām par intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumiem. Ja darbi noritēs sekmīgi, valsts budžeta finansējums tiks piešķirts arī nākamajiem posmiem līdz pat 2032. gadam.
Līdz 2032. gadam iecerēts radīt 35 jaunas tehnoloģijas, kas sasniegs eksperimentāli pierādītu tehnoloģisko pamatu (TRL 3. līmenis) vai tehnoloģisko validāciju laboratorijas apstākļos (TRL 4. līmenis). Paredzēts, ka vismaz 23 no šīm tehnoloģijām tiks attīstītas līdz validācijai reālos apstākļos (TRL 5. līmenis) vai demonstrācijai pilna mēroga apstākļos (TRL 6. līmenis), savukārt vismaz četras nonāks inovāciju komercializācijas fāzē.
Pirmais uzsaukums jau februārī
Platformas darbības pirmais posms norisināsies līdz 2026. gada beigām, un tā laikā tiks izsludināti četri inovāciju projektu konkursi. Pirmais uzsaukums sagaidāms jau šī gada februārī un tam varēs pieteikties pētnieki jaunu tehnoloģiju un inovatīvu ideju attīstīšanai biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonikas, viedo materiālu, elektronikas, elektrotehnikas un tehnoloģiju un inženiersistēmu nozarēs.
Maksimālais pieejamais finansējums vienas idejas īstenošanai būs 200 tūkstoši eiro, un to realizācijai noteikts 12 mēnešu termiņš.
Projektu “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadībā īsteno Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “Bior”, Rīgas Stradiņa universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte.