Aktualitātes

Uzņēmējiem pieejami 8 miljoni eiro superdatoru un mākslīgā intelekta izmantošanai

Projektā “Fortissimo Plus” izziņoti divi projektu konkursi, kuru kopējais finansējums ir astoņi miljoni eiro un kuros var pieteikties uzņēmumi arī no Latvijas. Galvenais nosacījums ir vēlme sākt izmantot superdatorus savā uzņēmējdarbībā.

Projektu iesniegšanas termiņš ir 4. septembris. Uzņēmēji var pieteikties divos projektu konkursos:

  1. Biznesa eksperimenti. Šajā projektu konkursā aicināti pieteikties uzņēmumi, kas ir gatavi meklēt risinājumu biznesa izaicinājumiem ar superdatoru palīdzību. Tas ir piemērots uzņēmējiem, kuriem līdz šim nav bijusi pieredze ar superdatoriem. Projekta maksimālais ilgums ir 15 mēneši, projektus paredzēts sākt 2025. gada 1. janvārī. Pieejamais finansējums, kas tiks sadalīts starp visiem apstiprinātajiem projektiem, ir četri miljoni eiro.
  2. Inovāciju pētījumi. Šī konkursa mērķis ir atbalstīt Eiropas uzņēmumus un jaunuzņēmumus, kuriem jau ir pieredze mākslīgā intelekta tehnoloģiju jomā un kuriem trūkst nepieciešamo skaitļošanas resursu, lai palielinātu savas jaudas. Maksimālais projekta ilgums ir 10 mēneši, projektus paredzēts sākt 2024. gada 1. decembrī. Pieejamais finansējums, kas tiks sadalīts starp visiem apstiprinātajiem projektiem, ir četri miljoni eiro.

Kopumā būs pieejami 24 miljoni eiro

“Fortissimo Plus” ir visas Eiropas iniciatīva, kuras galvenais mērķis ir palīdzēt uzņēmējiem un jaunuzņēmējiem visā Eiropā, tostarp arī Latvijā sākt izmantot superdatorus jeb augstas veiktspējas skaitļošanas (High-Performance Computing, HPC) infrastruktūru un mākslīgo intelektu reālos biznesa procesos. Galvenais nosacījums, lai piedalītos projekta konkursos – biznesa idejai jābūt saistītai ar superdatora tehnoloģiju ieviešanu uzņēmējdarbībā.

Projekts “Fortissimo Plus” ir sācies šī gada 1. maijā un ilgs divus gadus. Tā kopējais budžets, kas būs pieejams Eiropas uzņēmējiem sešos dažādos projektu konkursos, ir 24 miljoni eiro. Uzņēmējiem tiks sniegts 100% finansējums savu ideju realizēšanai. “Fortissimo Plus” koordinē Štutgartes universitātes augstas veiktspējas skaitļošanas centrs.

Arī Latvijas uzņēmēji izmanto superdatorus

“Fortissimo Plus” ir secīgs turpinājums projektiem “Fortissimo”, “Fortissimo 2” un “FF4EuroHPC”, kas tika īstenoti jau kopš 2013. gada. Šie projekti visā Eiropā ir snieguši finansiālu atbalstu vairāk nekā 130 uzņēmēju eksperimentiem, projektos iesaistot 330 partnerus un iegūstot 120 Eiropas uzņēmēju veiksmes stāstus.

Iepriekš pētniecības un inovācijas atbalsta programmas “Apvārsnis 2020” konkursā “FF4EuroHPC” uzvarēja “CastPrint”, Rīgas Tehniskās universitātes HPC centra un Latvijas Universitātes Skaitliskās modelēšanas institūta konsorcijs, rakstīja Labs of Latvia. Šajā projekta uzņēmums meklēja risinājumu diviem būtiskiem izaicinājumiem – samazināt fiksatora dizaina veidošanas un drukas laiku.

Padara procesus efektīvākus

Latvijā darbojas superskaitļošanas kompetences centrs, rakstīja Labs of Latvia. Tas ir daļa no Eiropas Savienības “EuroCC” projekta, kas ir izveidots, lai Eiropā attīstītu superskaitļošanu, veidotu ekspertu bāzi un kompetences darbā ar superskaitļotājiem. Latvijas centrs ir viens no 33 kompetences centriem Eiropā.

“EuroCC” sadarbības projektu koordinators Kārlis Muižnieks iepriekš Labs of Latvia skaidroja, ka superskaitļotājus izmanto mākslīgā intelekta darbības nodrošināšanā un analīzē, kā arī dažāda veida modelēšanā. Šīs tehnoloģijas izmantošana padara procesus efektīvākus, kā arī palīdz ātrāk izstrādāt jaunus produktus pētniecības un attīstības projektos.

K. Muižnieks ilustrē, ka ar superskaitļošanu pie risinājuma varētu nonākt divu stundu nevis divu nedēļu laikā. Tas nozīmē, ka reizēm vienas dienas laikā var veikt tikpat daudz skaitliskās modelēšanas ar datoru kā ar tradicionālajām metodēm gada laikā. “Tāpat ir procesi, ko bez superskaitļošanas nemaz nevar veikt,” viņš teic.

Izstrādā mācību moduļus superskaitļošanas apguvei

Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte un Rīgas Stradiņa universitāte kopīgā projektā “Augsta līmeņa digitālo prasmju attīstība Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas jomā” līdz 2026. gadam plāno izstrādāt 12 jaunus studiju moduļus augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā, rakstīja Labs of Latvia.

Plānots, ka padziļinātas digitālās prasmes apgūs aptuveni 2000 studentu un speciālistu no uzņēmējdarbības, akadēmiskā un valsts sektora. Projekta kopējais budžets ir 6,2 miljoni eiro, no kā seši miljoni eiro ir Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma investīcija.