Dzīves cikls un sertifikācija: kas ir ‘ilgtspējīga produkta’ pamatā?
Palielinoties dažādu preču ražošanas apjomam, pieaug arī dabas resursu patēriņš, un tas būtiski ietekmē ne tikai apkārtējo vidi un dabu, bet arī cilvēkus. Klimata pārmaiņas jau daudzus gadus ir viens no karstajiem tematiem, un, izvēloties preces, pircēji arvien biežāk uzdod jautājumu – cik lielu “ekoloģiskās pēdas” nospiedumu šī lieta aiz sevis atstāj? Patērētāji no uzņēmumiem jau tagad sagaida atbildīgāku attieksmi pret vidi.
Mēs katru gadu samazinām CO2 izmešu pēdu. CO2 mērījumu sistēma palīdz fokusēties un izveidot videi draudzīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību. Mūsu produkti ir izcils piemērs, kā tos var izmantot aprites ekonomikā un nodrošināt mūsu produktu atkārtotu izmantošu, veicot nelielas pārveides darbības. Teiksim, pēc galda nolietošanās dēļus var apstrādāt un izgatavot, piemēram, sienas plauktu. Mūsu uzņēmums produkta dzīves ciklu pagarina, piesaistot zinātniekus un veicot pētījumus.
Viņš norāda, ka zinātnieki no Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta un Norvēģijas Koksnes izpētes institūta vairākos kopīgos un atsevišķos projektos, kurus administrē Meža nozares kompetences centrs (MNKC) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), veic būtisku pienesumu produktu dzīves cikla pagarināšanā, izpētot visus dzīves cikla etapus un produktu uzvedību tajos no ražošanas sākuma līdz pat piegādei klientam, tādējādi sniedzot iespēju atrast risinājumus, kur veikt uzlabojumus.
“SIA EKJU nepārtraukti strādā pie uzlabojumiem un ievieš tos, vadoties pēc vides aizsardzības un ilgtspējas principiem. Mēs esam atbildīgi pret vides aizsardzību!” piebilst Danieks.
Sertifikācija arī meža apsaimniekošanā
Globālo vides problēmu risinājumos nozīmīga loma ir arī atbildīgai meža apsaimniekošanai. 1993. gadā dzīvi uzsāka jau iepriekš minētā Meža uzraudzības padome jeb FSC (“Forest Stewardship Council”) ar nolūku sekmēt vides aizsardzības prasībām atbilstošu un ekonomiski dzīvotspējīgu mežu apsaimniekošanu visā pasaulē.
FSC piedāvā starptautisku, neietekmējamu meža apsaimniekošanas neatkarīgu uzraudzību, dažādiem mežu tipiem pielietojamu meža apsaimniekošanas sertifikāciju un produktu marķēšanas shēmu. Sertifikācijas sistēmas uzdevumi ir uzlabot meža apsaimniekošanu un apmierināt pircēju vajadzības pēc produktiem, kuru izcelsmes vietā ir ievērotas konkrētas vides un sociālās prasības. Savukārt meža īpašnieki un komersanti, veicot FSC sertifikāciju un sakārtojot meža apsaimniekošanas praksi, nereti gūst augstāku koksnes cenu, kā arī saņem pozitīvāku tēlu sabiedrībā.
Tas, kas ir ļoti būtiski: lūkojoties no biznesa ētikas un korporatīvās atbildības viedokļa, sertifikācija ir veids, kā iedzīvotāji var piedalīties lēmumu pieņemšanā par meža apsaimniekošanu. Vēsturiski meža apsaimniekošana šajā jomā bijusi ļoti konservatīva, un tāpēc sertifikāciju var uztvert kā jaunu iespēju, kur meža apsaimniekošanas un lēmumu pieņemšanas process ir padarīts pieejamāks citām interešu grupām, plašākam iedzīvotāju lokam. Ar iesaistīto sabiedrību mēs saprotam gan nacionāla mēroga organizācijas, iniciatīvas, gan pašvaldības un vietējos iedzīvotājus.
Latvijā FSC meža sertifikācija praksē tika uzsākta pirms vairāk nekā 20 gadiem, un šobrīd atbilstoši FSC sertifikācijas prasībām meža apsaimniekošana ir veikta vairāk nekā 1,2 miljonos hektāru un ir izsniegti vairāk nekā 350 FSC piegādes ķēdes sertifikātu. “FSC sertifikācija nereti pasaulē un arī Latvijā ir bijusi vienīgā platforma, kurā vienlīdzīgā procesā, piedaloties dažādām interešu grupām, tiek meklēti kaut lēni, tomēr vismaz pakāpeniski kompromisi ilgtspējīgas mežsaimniecības attīstībai,” piebilst Rozītis.
Ilgtspējīga attīstība ir praktiska un būtiska biznesa panākumu sastāvdaļa. Iekļaujot ilgtspējību uzņēmuma darbībā, tas var dot ieguldījumu videi, uzlabot sava zīmola reputāciju, samazināt izmaksas un piesaistīt apzinātus patērētājus. Ilgtspējas jautājums ir viena no galvenajām Eiropas Biznesa atbalsta tīkla (EEN) prioritātēm, kuras neatņemama sastāvdaļa ir praktiskas informācijas nodrošināšana tādos ilgtspējas jautājumos kā piekļuve finansējuma programmām, informācija par nepieciešamo sertifikāciju, sadarbības un biznesa partneru meklēšana ilgtspējīgām ražošanas un piegādes ķēdēm, kā arī tīkls piedāvā uzņēmumiem veikt ilgtspējas novērtējumu. Uzņēmumi, kas meklē ilgtspējīgus risinājumus, var izmantot tīkla pakalpojumus, lai atrastu īstos biznesa partnerus, piekļūtu zaļajām tehnoloģijām un izpētītu jaunus tirgus.