Eiropas Biznesa atbalsta tīkls (EEN) palīdz uzņēmumiem identificēt iespējamos finansējuma avotus. Uzņēmēji var saņemt Eiropas Savienības (ES) grantus dažādās uzņēmējdarbības jomās. Grants ir neatmaksājams finansējums, taču tas nesedz projekta izmaksas pilnībā, tāpēc gandrīz visās programmās uzņēmumiem ir nepieciešams nodrošināt līdzfinansējumu. Katra no ES atbalsta programma atšķiras ar tās nosacījumiem. EEN mājaslapā var iepazīties ar īsu informāciju par šīm programmām. Kopienas līmeņa programmās var piedalīties visu ES dalībvalstu partneri, bet pārrobežu sadarbības programmās – noteiktu reģionu valstu partneri. EEN konsultanti sniegs konsultācijas par šo programmu īstenošanas principiem, mērķiem, iespējām tajās iesaistīties, aktuālajiem un gaidāmajiem uzsaukumiem, kā arī informāciju par atsevišķu programmu nacionālajiem kontaktpunktiem Latvijā.
“Erasmus jaunajiem uzņēmējiem” ir pārrobežu apmaiņas programma, kas dod iespēju jaunajiem uzņēmējiem un visiem, kas gatavojas uzsākt uzņēmējdarbību, mācīties no pieredzējušiem uzņēmējiem, kuri vada mazos uzņēmumus programmas dalībvalstīs. Iespēja doties pieredzes apmaiņā uz konkrētu valsti un uzņēmumu, lai gūtu priekšstatu par konkrēto darbības sfēru un valsti, atbalsts tiek īstenots apmaksātas prakses veidā. Pieteikties var topošie uzņēmēji un uzņēmēji, kuru darbība nav ilgāka kā 3 gadiem. Vairāk informācijas par programmu un pieteikšanos meklējiet šeit.
EUREKA ir Eiropas līmeņa programma, kuras mērķis ir komercsabiedrību un zinātnisko institūciju starptautiskās sadarbības veicināšana, lai izstrādātu un ieviestu inovatīvus produktus, tehnoloģijas un pakalpojumus. Lai piedalītos programmā, jāveido konsorcijs no vismaz divām dalībvalstīm un projekta gala rezultāts jāievieš tirgū triju gadu laikā. Vairāk informācijas par programmu meklējama šeit.
Eurostars-3 ir starptautiska programma, kas atbalsta mazos (sīkos) un vidējos uzņēmumu (MVU) un projekta partnerus (lielos uzņēmumus, universitātes, pētniecības organizācijas). Pietiekties var inovatīvi MVU no Eurostars valstīm. MVU ir inovatīvs, ja tam ir ambīcijas sadarboties ar starptautiskiem partneriem, pētniecībā un attīstībā, lai radītu komercializējamas inovācijas. Katrā projektā ir jāpiedalās vismaz vienam pētniecībā un attīstībā iesaistītam uzņēmumam. Programmas mērķis ir atbalstīt fundamentālos un rūpnieciskos pētījumus, tehniski ekonomisko priekšizpēti un eksperimentālo izpēti. Vairāk informācijas par programmu meklējama šeit.
Interreg programmu un projektu darbība ir vērsta uz vairāku dalībvalstu kopēju problēmu risināšanu un reģionu potenciāla izmantošanu noteiktā jomā, piemēram, inovāciju, uzņēmējdarbības, mobilitātes, nodarbinātības, integrācijas, vides aizsardzības un ilgtspējas, pilsētvides attīstības, institucionālās pārvaldības jomās, u.c. Programma ir sadalīta divās daļās – Eiropas līmeņa un Baltijas jūras reģiona sadarbība projektos. Abās šajās programmās var piedalīties publiskā sektora pārstāvji, biedrības un pētniecības iestādes. Uzzini vairāk par Interreg Europe un Interreg Baltijas jūras reģions.
LIFE programma ir Eiropas Komisijas finanšu instruments vides kvalitātes un klimata pārmaiņu inovatīvu un ilgtspējīgu uzlabojumu veikšanai. LIFE programmas finansēšanas periodā no 2021. gada līdz 2027. gadam kopējais pieejamo investīciju apmērs ir 5, 432 miljardi EUR. Programma ir sadalīta četrās apakšprogrammās – daba un biloģiskā daudzveidība, aprites ekonomika un dzīves kvalitāte, klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām, pāreja uz tīru enerģiju. Pieteikties var jebkura juridiska persona, komersanti, zinātniskie institūti, nevalstiskās organizācijas, valsts iestādes. Projekta rezultātam jābūt skaitliski izmērāmam un jāsniedz ieguldījums vidē. Papildu informācija meklējama šeit.
ES programma „Radošā Eiropa” ir izveidota, lai atbalstītu Eiropas kultūras un radošo nozaru attīstību. Mērķis ir aizsargāt, attīstīt un nostiprināt Eiropas kultūru un valodu daudzveidību un veicināt Eiropas kultūras mantojumu; atbalstīt Eiropas kultūras un radošo nozaru kapacitāti darboties transnacionāli un starptautiski. Radošā Eiropa ietver apakšprogrammu „Kultūra”, kas atbalsta kultūras sadarbības projektus, kultūras organizāciju tīklu un platformu darbību, kā arī Eiropas daiļliteratūras tulkojumus, kā arī apakšprogrammu „MEDIA”, kas nodrošina finansējumu kino un audiovizuālajai nozarei. Papildu informācija par programmu un uzsaukumiem meklējama šeit.
Eiropas Komisijas finansēta programma, kurā dizaineri, MVU, ražotāji un tehnoloģiju nodrošinātāji sadarbojas, lai izstrādātu inovatīvas, uz dizainu orientētas biznesa idejas. Programma darbojas līdzīgi inkubatora principam, iesniedzot projektu, un līdz ar tā apstiprināšanu tiek nodrošināts finansiāls atbalsts no 10 000 līdz 20 000 EUR, apmācības par biznesa stratēģiju un tehnoloģiju attīstību, juridiskas konsultācijas par intelektuālā īpašuma tiesībām un aizsardzību, dalība izstādēs, tīklu veidošana un profesionālas saites. Papildu informāciju par programmu meklējiet šeit.